Programska sema
Propustene emisije
11.07.2018

Francuzi ulaze u Moskvu - korak ih deli od vrha sveta!

Fudbaleri Francuske prvi su finalisti Mondijala u Rusiji pošto su u polufinalnom meču savladali Belgiju rezultatom 1:0.

Pogodak vredan borbe za svetsku titulu postigao je defanzivac Samjuel Umiti u 51. minutu.

Ovo je za Galske petlove treći put da dolaze do finala Svetskog šampionata, prvi posle 2006. godine i turnira u Nemačkoj, a u borbi za drugu titulu (prvu su osvojili kao domaćini 1998) igraće protiv pobednika meča između Hrvatske i Engleske. Ta utakmica je na programu u nedelju na stadionu Lužnjiki u Moskvi.

Sa druge strane, Belgija je propustila šansu da se nađe u drugom finalu u istoriji i, poput 1986. godine, igraće utakmicu za treće mesto. Razlog njenog poraza može se pronaći u neprepoznatljivoj partiji Kevina de Brujnea i fantastičnom zaustavljanju Edena Azara od strane Francuza.

Belgijanci su bili ti koji su imali inicijativu u uvodnim minutima meča na Krestovski stadionu u Sankt Peterburgu i iz takve igre došli do prve ozbiljnije prilike. Eden Azarje prošao po levoj strani i gađao dalji ugao, ali je lopta završila malo pored stative.

Nije prošlo mnogo vremena kad je motivisani napadač ponovo bio u izglednoj situaciji - gotovo sa identičnog mesta, ovoga puta jačom desnom nogom, šutirao je snažno, pod prečku, međutim, glavu je podmetnuo Rafael Varan sprečivši da lopta završi iza leđa Iga Lorisa.

Novu priliku za vođstvo ekipa Roberta Martinesa propustila je sredinom prvog dela igre. Posle kornera je šutirao Tobi Aldevereld, a Loris krajnjim naporom sprečio pogodak.

Od tog trenutka, Trikolori su uspeli da preuzmu kontrolu nad mečom, što se odmah manifestovalo konkretnim situacijama pred golom Tiboa Kurtoe. Olivije Žiru je zapretio glavom posle centaršuta, da bi najbolju priliku u prvom poluvremenu propustio Benžaman Pavar. Mladi desni bek je sjajno utrčao iz drugog plana u šesnaesterac, dobio pravovremenu loptu, gađao dalji ugao, ali je Kurtoa fantastično reagovao.

Poput prvog, Belgijanci su nešto bolje otvorili i drugi deo igre, ali je onda usledio presudan trenutak u meču. Korner sa desne strane je izveo Antoan Grizman, Umtiti je sjajno skočio na prvoj stativi, nadskočio zakasnelog Maruana Felainija i zatresao mrežu.

Taj gol je motivisao izabranike Didije Dešana da konkretnije krenu ka golu rivala, pa je samo pet minuta kasnije Žiru izbio pred gol Kurtoe. Ipak, u presudnom momentu reagovala je odbrana Belgijanaca i izblokirala šut. Zasluge za šansu Žirua idu Kilijanu Mbapeu, koji je neverovatnim potezom petom spojio sa golom visokog napadača.

Do kraja utakmice, Belgijanci su pokušavali da dođu do izjednačenja, a Francuzi da maksimalno umrtve tempo igre i sačuvaju stečenu prednost.

U tome su i uspeli pošto Crveni đavoli osim udarca Aksela Vitsela sa distance nisu uspeli ozbiljnije da zaprete. Na kraju su Trikolori mogli i do ubedljivog vođstva.U moru napada Belgije otvorila se kontra, Korentin Toliso je ostao sam na levoj strani, šutirao odlično po zemlji, međutim, Kurtoa je uspeo da skrene loptu u korner.